08 Tagclouds met Hulbee
Een andere nieuwe zoekmachine is Hulbee, die in mei wereldwijd is gelanceerd. Hulbee maakt gebruik van de zoekresultaten van Yahoo, maar presenteert deze op een geheel eigen wijze. De zoekmachine is gebaseerd op - zoals de makers het zelf noemen - ‘Map-technologie’ en toont naast de resultaten een zogeheten ‘tag cloud’ waarin de meest voorkomende en relevante woorden uit de resultatenlijst staan.
Hoe relevanter een woord voor de zoekopdracht, hoe groter deze term in de ‘wolk’ wordt weergegeven. Door op de termen uit de tag cloud te klikken worden ze aan de zoekopdracht toegevoegd en zo dus verder gefilterd. Zoekt u bijvoorbeeld op ‘iPhone firmware’, dan ontstaat er aan de linkerkant een wolk met woorden als ‘update’, ‘Download’ en ‘apps’. Door vervolgens op een of meerdere van deze termen te klikken, verandert de lijst met zoekresultaten. De geselecteerde termen worden bovendien in alle zoekresultaten vet weergegeven. Als u liever de tag cloud aan de bovenkant wilt zien, dan klikt u op het pictogram naast de zoekbalk. Wilt u liever Engelstalige zoekresultaten, dan gaat u naar www.hulbee.com.
Hulbe toont relevante termen in een ‘tag cloud’, links of boven de zoekresultaten.
09 Nieuwe mogelijkheden van Google
Natuurlijk zit ook Google niet stil. Net als Bing biedt Google sinds kort een aantal extra mogelijkheden om zoekresultaten verder te filteren. Maar ook hier geldt weer: u dient dan wel over te schakelen op de Engelstalige versie, want in de Nederlandse zijn deze mogelijkheden nog niet geactiveerd. Ga dus naar www.google.com. Mocht de zoekmachine nog steeds in het Nederlands worden weergegeven, klik dan op Voorkeuren, kies bij ‘Taal’ voor Engels en klik rechtsboven op Voorkeuren opslaan. Tip: nog sneller van taal wisselen doet u door de url www.google.com/webhp?hl=en in te voeren voor Engels, en www.google.com/webhp?hl=nl voor Nederlands.
Als u nu een zoekopdracht invoert, bijvoorbeeld ‘Blue-ray’, dan ziet u boven de resultaten de link ‘Show options…’. Klikt u hierop, dan opent aan de linkerkant een extra frame met filtermogelijkheden. U kunt de zoekresultaten hiermee filteren op video’s, forumberichten en reviews. Ook kunt u selecteren op ouderdom van resultaten (afgelopen dag, week of jaar), kiezen of u afbeeldingen van de websites wilt tonen of juist meer tekst wilt zien.
De Engelse Google biedt filtermogelijkheden die de Nederlandse versie nog niet heeft.
10 Google Wonder wheel
Dat Google van innoveren houdt moge duidelijk zijn, met het oog op de vele nieuwe probeersels die op labs.google.com zijn te vinden. Sommige experimenten sneuvelen, andere worden uiteindelijk opgenomen in de zoekmachine. Een van de experimenten die het heeft gehaald is het ‘Wonder wheel’, dat ergens doet denken aan de ‘tag cloud’ van Hulbee. Toch is de werking anders. Als u aan de linkerkant op Wonder wheel klikt dan krijgt u een grafische weergave van gerelateerde zoektermen te zien.
Zoekt u bijvoorbeeld op ‘webdesign’, dan toont het Wonder wheel allerlei zoektermen die met dit onderwerp hebben te maken, zoals ‘web design style sheets’, ‘web design templates’ en ‘web design software’. Klikt u op de laatstgenoemde zoekterm, dan wordt een nieuw ‘wiel’ met vertakkingen (spaken) getoond, met zoektermen als ‘open source web design software’ en ‘frontpage’.
Iedere keer als u op een van de termen klikt wordt deze in het zoekvak van Google geplaatst en wordt de zoekopdracht uitgevoerd. Aan de rechterkant zijn vervolgens de resultaten zichtbaar. De ‘wielen’ schuiven steeds verder naar beneden en ze worden langzamerhand steeds kleiner en steeds minder zichtbaar, maar ze blijven wel aanklikbaar. Zo kunt u snel weer een stapje teruggaan.
Met het ‘Wonder wheel’ kunt u snel gerelateerde zoekopdrachten bekijken.