Virtualiseer Windows 7

Virtualiseer Windows 7

Zonder risico aan de slag met Windows 7!

Robbin Ooijevaar - 5 mei 2009, 17:15

Het installeren van een nieuw besturingssysteem is niet zonder risico. De installatie van bijvoorbeeld Windows 7 bèta kan zelfs leiden tot gegevensverlies. Hoe zorgt u dat u zonder risico toch aan de slag kunt gaan met Windows 7? Simpel: door te virtualiseren. In deze Basiscursus laten we u zien hoe u Windows 7 installeert op een virtuele computer.

De kans op gegevensverlies wordt nihil en u kunt bijna grenzeloos experimenteren met Windows 7 en andere besturingssystemen!
Wilt u Windows 7 liever op een normale manier installeren? Lees desgewenst ook de cursus Windows 7 installeren. Of, als u Windows 7 al hebt geïnstalleerd, de cursus Aan de slag met Windows 7. Wij laten daar onder meer zien hoe u het Gebruikersaccountbeheer instelt, de thema’s aanpast en extra onderdelen installeert. Daarnaast komen Aero Snap, de Jump Lists, Bibliotheken en het maken van een systeemherstelschijf aan bod.
Microsoft Virtual PC is een gratis programma waarmee u een pc simuleert. Op deze virtuele computer kunt u een besturingssysteem installeren zoals een Windows-versie of Linux (of wat anders natuurlijk). U kunt meerdere virtuele machines aanmaken en deze, al dan niet gelijktijdig, starten of koppelen aan uw dvd-romspeler. Op deze manier kunt u bijvoorbeeld opstarten van een installatie-cd van Windows of Linux. Verder is het mogelijk om een iso-bestand aan de virtuele pc te koppelen. Het iso-bestand wordt dan gezien als virtuele cd-speler. Een iso-bestand is een image van een installatie-cd. Met een brandprogramma als Nero kunt u zelf van het iso-bestand een installatie-dvd of -cd maken. Omdat Microsoft Virtual PC ook iso’s kan koppelen, kunt u hiermee opstarten en hoeft u de installatie-dvd niet te branden.

Experimenteren

Microsoft Virtual PC 2007 leent zich goed om met Windows 7 bèta te experimenteren, maar dat geldt ook voor andere besturingssystemen. Zo installeert u zonder risico een oudere Windows-versie of Linux-distributie als Ubuntu, FreeNAS, Damn Small Linux of SUSE. Voor bestandsuitwisseling tussen uw eigen pc en de virtuele computer kunt u een gedeelde netwerkmap gebruiken. De virtuele pc gebruikt namelijk uw netwerkkaart om toegang te krijgen tot internet. Op deze manier kunt u bestanden uitwisselen tussen de twee pc’s: uw eigen en de virtuele!

Gebruikt u liever Virtual Box in plaats Virtual PC: lees dan ons andere artikel over het virtualiseren van Windows 7.

Aan de slag

In dit artikel gebruiken we Microsoft Virtual PC om een virtuele pc aan te maken. De virtuele pc draait net als Word of Internet Explorer in een Windows-venster. Het venster kan worden gemaximaliseerd tot volledig schermvullend. De pc is in eerste instantie helemaal kaal, precies zoals een echte pc waarop nog geen besturingssysteem geïnstalleerd is. Als u de virtuele pc opstart, ziet u onder andere het geheugen aftellen en kunt zelfs het BIOS benaderen. We configureren de schijfruimte en geheugen van de virtuele pc zodat deze in staat is om Windows 7 te installeren.

Om Windows 7 (of een ander besturingssysteem) in Microsoft Virtual PC te installeren, downloaden we het iso-bestand van de installatie-dvd. Dit bestand wordt gekoppeld als virtuele dvd-speler van Microsoft Virtual PC. Vervolgens kunt u de virtuele pc opstarten vanaf de virtuele installatie-dvd en Windows 7 bèta installeren.

Dit artikel is oorspronkelijk geschreven op basis van de bètaversie van Windows 7. We hebben zoveel mogelijk aangepast aan de situatie van de Release Candidate, maar waar nog gerefereerd wordt aan de bèta (bijvoorbeeld in screenshots), is hetzelfde van toepassing op de Release Candidate.

Stap 1: Voorbereiding

Microsoft Virtual PC bewaart virtuele pc’s in bestanden. Deze bestanden kunnen zeer groot worden, maar dat is voor een moderne grote harde schijf meestal geen bezwaar. Toch is het zonde om de schijfruimte onnodig op te slokken als u een virtuele pc bijvoorbeeld later niet meer gebruikt. Maak van te voren een duidelijke mapstructuur aan voor alle bestanden die te maken hebben met de virtuele pc. Hierdoor is het eenvoudig om in de toekomst een virtuele pc te verwijderen, mocht u de schijfruimte nodig hebben. Open Deze Computer (XP) of Computer (Vista) en maak op uw C-schijf de map aan C:\VirtueleComputers. Maak hierin een submap aan voor het Windows 7 bèta-project: C:\VirtueleComputers\Windows7.


Maak de basismap C:\VirtueleComputers aan en plaats hierin een speciale map voor alle Windows 7-bestanden.

Stap 2: Windows 7-versies

De nu volgende stappen kunt u het beste uitvoeren met Internet Explorer. Als u een downloadbeheerder gebruikt, bijvoorbeeld Download Accelerator, dient u deze tijdelijk uit te schakelen. Doe ditzelfde met uw pop-up-blocker. De bètaversie die wij voor het schrijven van dit artikel hebben gebruikt, is niet meer te downloaden. Maar tussen 5 mei en 30 juni 2009 is wel de Release Candidate van Windows 7 te downloaden. (Werkt deze link naar 30 juni niet meer? Zoek dan met Google naar ‘download Windows 7’.) De Release Candidate is overigens niet in het Nederlands beschikbaar. Zoek op de pagina naar Get the download. Hier vindt u een verwijzing naar de 64- en de 32bit-versie. U hebt de laatste nodig. Kies in het dropdownmenu Select language voor English en klik op Go.

Download de 32bit-versie van Windows 7 bèta.

Stap 3: ISO-bestand downloaden en opslaan

Voordat u Windows 7 RC1 kunt downloaden dient u zich aan te melden bij Microsoft. U hebt hiervoor een Windows Live ID nodig. De gegevens hiervan zijn gelijk aan uw MSN Hotmail, MSN Messenger of Microsoft Passport. Als u dit nog niet hebt, klik dan op Windows Live ID om een account aan te maken.

Er volgt een korte vragenlijst, waarna u een installatiesleutel krijgt. Noteer deze sleutel, u hebt hem later nodig om Windows 7 te installeren. Tip: Maak met Kladblok het document InstallatieSleutel.txt en bewaar hierin de installatiesleutel. Bewaar dit bestand in de projectmap, dan hebt u de code altijd bij de hand.

Klik op de knop Download now om Windows 7 RC1 binnen te halen. Voor het proces wordt een aparte downloadmanager van Microsoft geactiveerd. Deze maakt de snelkoppeling Start Download Manager aan op uw bureaublad. Hiermee kunt u het downloadproces in de gaten houden. De bestandsnaam van het iso-bestand van de Release Candidate lijkt op 7100.0.090421-1700_x86fre_client_en-us_retail_ultimate-grc1culfrer_en_dvd.iso (bij de bèta was dat 7000.0.081212-1400_client_en-us_Ultimate-GB1CULFRE_EN_DVD.iso). Bewaar het iso-bestand in de map C:\VirtueleComputers\Windows7. Het bestand is ongeveer 2,4 GB groot - het downloaden kan dus ook enige tijd in beslag nemen.

Voor het binnenhalen van de Windows 7-iso wordt een eigen downloadmanager gebruikt.

Stap 4: Microsoft Virtual PC

Open Internet Explorer en surf naar de pagina voor Microsoft Virtual PC 2007 (Engelstalig). Bijna helemaal onderaan vindt u de knop Download voor de 32- of 64bit-versie. Wij kiezen de 32bit-versie. Het installatiebestand heet setup.exe en is 30 MB groot. Bewaar het bestand desgewenst op een tijdelijke locatie of kies voor Uitvoeren om Microsoft Virtual PC direct na het downloaden te installeren. Doorloop de installatieprocedure door steeds op Next te klikken. Windows Vista wordt officieel niet ondersteund, maar op ons Vista-testsysteem werkt Virtual PC probleemloos.

Installeer Microsoft Virtual PC door steeds op Next te klikken.

Stap 5: Virtuele machine voorbereiden

Start Microsoft Virtual PC 2007 op via uw startmenu. Het beginscherm van het programma heet Virtual PC Console en is nog leeg omdat er geen virtuele pc’s aanwezig zijn. Merk op dat Virtual PC 2007 ook als een pictogram in uw systeemvak verschijnt, naast het Windows-klokje. Als een virtuele pc niet meer correct werkt of reageert, kunt u het programma beëindigen door rechts te klikken op dit icoontje.

Bij de eerste start van Microsoft Virtual PC 2007 staat de wizard automatisch voor u klaar. Deze wizard kunt u ook handmatig opstarten via de knop New in het Virtual PC Console-scherm. Geef eerst een naam op voor de virtuele machine en klik vervolgens op Browse om aan te geven waar u de virtuele machine wilt opslaan. Selecteer de map C:\VirtueleComputers\Windows7 en geef de virtuele pc de naam Windows7 pc. Bevestig met Next. Alle instellingen worden nu opgeslagen in C:\VirtueleComputers\Windows7\Windows7 pc.vmc.

Geef de virtuele pc de naam Windows7 pc.vmc en bewaar deze in de juiste map.

Stap 6: Profiel besturingssysteem kiezen

Microsoft Virtual PC biedt enkele standaardprofielen aan in het dropdownmenu Operating system. Het profiel dat u kiest, zorgt ervoor dat de virtuele pc een bepaalde hoeveelheid werkgeheugen krijgt die nodig is om het besturingssysteem te installeren. Voor Windows 2000 is dit bijvoorbeeld 256 MB werkgeheugen en een schijf van 16 GB. Het profiel Windows Vista dient als uitgangspunt voor de Windows7-bèta-installatie. De virtuele machine krijgt 512 MB werkgeheugen en een schijf van 65 GB. Bevestig uw keuze met Next.

Kies voor de virtuele pc met Windows 7 het profiel van Windows Vista.

Stap 7: Omvang werkgeheugen bepalen

In het volgende scherm kunt u de 512 MB werkgeheugen uit het Windows Vista-profiel bevestigen door te kiezen voor Using the recommended RAM. Met Adjusting the RAM is de omvang aan te passen. Let op: de hoeveelheid die u instelt moet aanwezig en beschikbaar zijn in uw ‘echte pc’. Hoe meer werkgeheugen u toekent aan de virtuele pc, hoe minder u overhoudt voor Windows en andere programma’s. U kunt de waarde 512 MB laten staan en dit eventueel later omhoog (of omlaag) bijstellen. Bevestig met Next.

De omvang van het virtuele werkgeheugen kunt u altijd achteraf bijstellen.

Stap 8: Harde-schijfbestand

De virtuele computer met het Windows 7-project wordt opgeslagen in het bestand Windows 7 pc.vmc (zie stap 5). Er is echter nog een bestand nodig: de virtuele harde schijf. De wizard vraagt of u hiervoor een bestaande virtuele disk wilt gebruiken of een nieuw exemplaar aanmaken. Kies voor het laatste optie A new virtual hard disk. Het virtuele schijf-bestand krijgt de naam Windows 7-pc Hard Disk.vhd en wordt opgeslagen in de Windows 7-projectmap. De omvang kunt u optioneel aanpassen. Bevestig met Next en sluit de wizard af met Finish. De basis van onze virtuele Windows 7-pc is klaar.

De virtuele harde schijf wordt bewaard in het bestand Windows 7 pc Hard Disk.vhd.

Stap 9: Instellingen achteraf aanpassen

In het Virtual PC Console-scherm ziet u een overzicht van uw virtuele pc’s. Op dit moment is dat er nog maar één: Windows 7-pc. Als u de instellingen van een virtuele pc wilt aanpassen, is het belangrijk dat de pc niet actief is. De status geeft in dat geval Not running aan. Selecteer de virtuele pc door hier één keer op te klikken met de linkermuistoets en gebruik de knop Settings om de instellingen te openen. U krijgt een overzicht van de virtuele hardware. Sommige instellingen zijn aan te passen, andere dienen alleen ter informatie. Als u de wizard correct doorlopen hebt, hoeft u hier niets aan te passen. De algemene instellingen van Virtual PC 2007 vindt u in het menu File / Options. Ook hier hoeft u standaard niets te wijzigen.

De hardwareconfiguratie van uw virtuele pc kunt u achteraf aanpassen.

Stap 10: Virtuele pc starten en stoppen

Het opstarten van de virtuele pc doet u via het Virtual PC Console-scherm. Dubbelklik op Windows 7-pc om de computer te starten. U kunt Windows 7-pc ook eerst selecteren en de knop Start gebruiken. Uw virtuele pc start op als een echte computer, maar dan in een Windows-venster. Het geheugen wordt afgeteld en u kunt zelfs het BIOS in. U krijgt na de eerste start een foutmelding dat de pc niet op kan starten. Dit klopt, er is immers nog geen besturingssysteem geïnstalleerd.

Het afsluiten van de virtuele pc kan op verschillende manieren. Als u straks Windows (of een ander besturingssysteem) installeert en afsluit, sluit de virtuele pc ook automatisch af. U kunt eveneens het bekende afsluitkruisje gebruiken om de virtuele pc te stoppen. Hiermee krijgt u de optie Save state en Turn off. Met Save state wordt de virtuele pc bewaard. U kunt later eenvoudig verder werken. Met Turn off wordt de pc ‘hard’ uitgeschakeld en start deze de volgende keer vanaf nul op. Het Windows-venster waarin de virtuele pc draait is eenvoudig te maximaliseren. Gebruik hiervoor de toetscombinatie rechterAlt-toets+Enter. Met dezelfde toetscombinatie maakt u de volledige schermweergave weer ongedaan.

Kies voor Save state om de huidige toestand van de virtuele pc op te slaan.

Stap 11: ISO-bestand koppelen

Om Windows 7 te installeren, koppelen we het iso-bestand van de installatie-cd als virtuele cd-romspeler. Start de virtuele pc op en klik in het menu CD op Capture ISO Image. Virtual PC 2007 zal vragen om een iso-bestand. Selecteer het iso-bestand van de Windows 7-bèta-installatie-dvd in de map C:\VirtueleComputers\Windows7. Virtual PC 2007 noemt alle iso-bestanden een ‘cd image’ en maakt verder geen onderscheid tussen een cd- of dvd-image. Het ontkoppelen van het iso-bestand als opstartmedium doet u via het menu CD / Release. Naast het koppelen van een virtuele cd-romspeler aan een iso-image is het ook mogelijk om uw fysieke dvd-brander te koppelen als opstartschijf. Gebruik hiervoor de optie Use physical drive in het menu CD.

Koppel het iso-bestand van de installatie-dvd als virtuele opstartbare cd-speler.

Stap 12: Werkgeheugen perikelen

Microsoft Virtual PC 2007 gebruikt virtueel werkgeheugen. De omvang die u hiervoor beschikbaar stelt wordt afgesnoept van het werkgeheugen dat fysiek aanwezig is in uw pc. Als u zelf 1024 MB werkgeheugen hebt en 512 MB instelt voor de vir­tuele pc, is de kans aanwezig dat u een foutmelding krijgt ­tijdens het starten van de virtuele pc. Als Windows meer dan 512 MB werkgeheugen in gebruik heeft, is dit niet beschikbaar voor de virtuele pc. Deze foutmelding lost u op door eerst alle openstaande Windows-programma’s te sluiten voordat u Microsoft Virtual PC 2007 opstart. De omvang van het werkgeheugen van uw virtuele pc’s is aan te passen via de knop Settings in het Virtual PC Console-scherm. Uiteraard kunt u ook uw fysieke werkgeheugen uitbreiden om zowel Windows als uw virtuele pc’s soepel te laten draaien.


De hoeveelheid virtueel geheugen die u instelt moet wel beschikbaar zijn op het moment dat de virtuele pc start.

Stap 13: Windows 7 installeren

Nu de virtuele pc draait en aan het installatie-iso-bestand van Windows 7-bèta gekoppeld is als opstartbare cd-romspeler, kunt u het besturingssysteem installeren. De stappen zijn eenvoudig te doorlopen. Virtual PC waarschuwt u misschien dat bepaalde uitbreidingen om optimaal te werken ontbreken. Deze melding kunt u negeren. De virtuele omgeving zal trager aanvoelen dan uw eigen pc, het is immers een computer die draait ín een computer. Als het venster waarin de virtuele pc draait niet actief is, wordt de prioriteit van de virtuele machine verlaagd, zodat andere Windows-programma’s vlotter blijven werken.

Installeer Windows 7 of een ander besturingssysteem in uw virtuele pc.

blog comments powered by Disqus