Uniblue ProcessScanner

Uniblue ProcessScanner

Wat gebeurt er onder de motorkap van uw pc?

Edmond Varwijk - 10 september 2008, 15:48

Soms is een computer zomaar ineens traag. Of reageert het pas na minuten weer op muis en toetsenbord. Voor al die gevallen is er ProcessScanner, dat u anders dan in Windows Taakbeheer helpt begrijpen wat er op uw computer allemaal gebeurt.

Een proces of taak, is een computerprogramma dat uitgevoerd wordt. MS Word kan dus een proces zijn, maar ook een lang geleden geïnstalleerd programma dat uw harde schijf indexeert en zelfs een virus of adwareprogramma. Via de toetscombinatie Ctrl+Alt+Del kan op de meeste versies van Windows het Taakbeheer worden geopend, dat alle lopende processen in een lijst zet met de hoeveelheid processortijd dat een proces claimt, het geheugengebruik en een korte omschrijving.

ProcessScanner doet weinig meer, maar doet het wel beter. ProcessScanner is een webservice. Op uw computer wordt een klein programmaatje geïnstalleerd dat de processen scant en u voor het overzicht naar de bijbehorende website stuurt. Het belangrijkste voordeel van ProcessScanner is, dat u op de vaak korte en cryptische naam van een proces kunt klikken, waarna de site u doorsluist naar de eigen bibliotheek met informatie over alle mogelijke processen. U krijgt dan een uitgebreide omschrijving van het proces, de auteur, en andere processen die weer bij dit proces horen. Zijn er erg veel processen, dan is ook de zoekfunctie handig.

ProcessScanner biedt een duidelijker overzicht dan Windows Taakbeheer.

Inzicht

Hoewel ProcessScanner duidelijk meer informatie geeft dan Windows Taakbeheer, weet het toch niet alle problemen rondom het zien en controleren van processen op de eigen computer op te heffen. Voor inzicht en begrijpen blijft kennis nodig over de computer en de geïnstalleerde software. Zonder dat blijft het vooral ‘leuk’ en is het maar soms echt nuttig. Anders dan de veel geavanceerdere Process Explorer en Process Monitor, beide gratis tools van Microsoft, geeft ProcessScanner geen inzicht in welke processen nieuw zijn, welk proces een bepaald bestand blokkeert, enzovoort.

Ook met ProcessScanner blijft kennis van de computer en Windows onontbeerlijk.

Conclusie

Bij de gewone standaard processen zoals ctfmon, geeft ProcessScanner zeker meer informatie dan Windows Taakbeheer, bij meer geavanceerd processen zoals svchost, niet. De meerwaarde van het product is dan ook beperkt, maar het is gratis en geeft geen problemen. Ook de privacy, u deelt immers alle informatie over processen op uw computer, is volgens de regels van Uniblue goed afgedekt. ProcessScanner is voor Uniblue een manier om u te lokken naar een van de vele niet-gratis computerhulpprogramma’s die het bedrijf ook aanbiedt. Het zet daarom onnodig vaak waarschuwingen in uw beeld, die met de processen te maken lijken te hebben, maar dat niet doen. Het gebruik vereist dus enige waakzaamheid op dit punt.

ProcessScanner
Freeware
Taal Engels
Medium 900 KB download
OS 32bit-versies Windows 2000/XP/Vista
Systeemeisen Pentium III 500 MHz, 256 MB RAM, 10 MB harde-schijfruimte
Maker Uniblue
Oordeel 6/10

Pluspunten
Eenvoudig te gebruiken
Geeft meer informatie over processen
Zoeken en filteren
Minpunten
Inzicht blijft kennis vereisen
Geen procesmonitor
Verkoopvehikel voor andere tools

blog comments powered by Disqus