Fuppes

Fuppes

Open-source UPnP-server

Volkert Deen - 8 november 2007, 17:03

Langzamerhand komen steeds meer apparaten beschikbaar waarmee u uw audio- of videocollectie vanaf uw pc kunt afspelen in de huiskamer, op uw standaard hifi- of video-apparatuur. De meeste apparaten maken daarbij gebruik van het UPnP-protocol om verbinding met uw pc te leggen, maar dan bent u er nog niet.

Op uw pc moet namelijk een UPnP-server draaien, om uw media via uw netwerk naar uw apparatuur te ‘streamen’. Helaas houdt de keus in UPnP serversoftware niet over. Fuppes is een simpel, krachtig en gratis (open-source) alternatief.

UPnP is, kort gezegd, een protocol dat is bestemd om media via een netwerk te verplaatsen. Als het UPnP-protocol wordt gebruikt, hebt u alleen een compatibele mediaserver (op uw pc) en een ditto mediaclient (bijvoorbeeld uw Xbox 360 of PlayStation 3) nodig. Die apparaten moeten elkaar via dit protocol zonder verdere configuratie kunnen vinden. In de praktijk is het (natuurlijk) wat minder simpel dan wordt voorgesteld. Zo regelt UPnP bijvoorbeeld niet dat uw router en/of firewall juist worden ingesteld – dat mag u nog steeds zelf doen.

Bij veel apparaten (‘mediaclients’) die u tegenwoordig voor dit soort toepassingen kunt kopen (zoals de Philips SLA5520, de Terratec Noxon-reeks of bijvoorbeeld de Nokia N800) wordt software (een ‘media server’) meegeleverd waarmee u uw media op uw pc kunt ‘managen’. Meestal gaat het dan om varianten op iTunes of Windows Media Player; software die u vaak al hebt draaien, en waar u dus nu een nieuwe variant van krijgt opgedrongen. Van alle bekendere mediamangers zijn helaas alleen Windows Media Player (via Windows Media Connect) en WinAmp (via de On2Share Pro plugin) in staat via UPnP te communiceren – mocht u dus uw media beheren via iTunes of MediaMonkey (of zelfs een van de vele commerciële pakketten), dan bent u dus aangewezen op een van deze alternatieven.



In plaats van een volledig media management-systeem kunt u op uw pc ook een hele simpele UPnP-server laten draaien. Kost veel minder resources, en als u uw collectie wilt managen, kunt u daarnaast altijd nog uw vertrouwde software opstarten.

Helaas zijn de meeste media managers met UPnP-ondersteuning niet echt geweldig. De door Philips meegeleverde Media Manager-software bijvoorbeeld werkt op zich prachtig – maar niet als uw muziekcollectie meer dan een paar honderd liedjes omvat. Andere oplossingen nemen soms veel resources in beslag, of zadelen u op met allerlei functies waar u niet op zit te wachten. Simpele UPnP-oplossingen die overweg kunnen met grote hoeveelheden data kosten geld (TwonkyMedia) of hebben soms moeite met firewalls en draadloze netwerken (TVersity). Gelukkig gebeurt er in de open-source-community altijd wel iets als de behoefte groot genoeg is, en zo is daar Fuppes, de Free UPnP Entertainment Service.

Fuppes is schrikbarend simpel te installeren, en de basisconfiguratie is al even eenvoudig. Download en start Fuppes, en in uw systray (rechts onderin uw scherm) verschijnt het Fuppes-logo. Klik erop met uw rechter muisknop en kies Show Webinterface. Op de webpagina die nu opent kiest u in het linker menu de optie Configuration. Onder Shared Objects voert u de naam in van de map waarin uw media staan. Klik op Submit Query en u ziet de directory in beeld verschijnen. Plaats eventueel een vinkje onder ‘del’ en klik opnieuw Submit Query om de map weer te verwijderen. U kunt zoveel mappen toevoegen als u wilt. Op dezelfde manier kunt u een iTunes database toevoegen. Door opnieuw met uw rechter muisknop op het Fuppes-logo te klikken en de juiste opties te kiezen, kunt u Fuppes zijn database laten verversen op basis van de door u opgegeven mappen. Dat kan, afhankelijk van de hoeveelheid bestanden, even duren, maar vervolgens verschijnt de server eenvoudigweg in de menu’s van het apparaat dat u wilt gebruiken om de media weer af te spelen.




Voeg de locatie van uw mediabestanden simpelweg in via de webinterface en klaar bent u.

Fuppes kan uiteraard meer. Zo kunt u ‘virtual folders’ creëren, waarmee u ervoor kunt zorgen dat Fuppes niet eenvoudigweg de directory-structuur toont zoals die op uw harde schijf staat, maar in plaats daarvan formats zoals ABC/Artists/Albums. Fuppes kan ook audio, video en afbeeldingen automatisch omzetten in een vooraf aan te geven formaat, en de data op verschillende manieren aanbieden aan verschillende apparaten. Helaas zijn dit soort extra’s niet vanuit de webinterface te regelen. In plaats daarvan zult u met een XML-editor (het gratis HTML-kit bijvoorbeeld) een of meer cfg-bestanden moeten aanpassen. Dat is gelukkig niet absurd ingewikkeld, en op de websites van de maker en bij SourceForge vindt u een wiki en een forum die u hierbij kunnen helpen.

Alles bij elkaar is Fuppes daarmee, ondanks de vrij Spartaanse omgeving, een meer dan prima alternatieve UPnP-server, die niets kost, weinig resources vraagt, geen probleem heeft met grote hoeveelheden bestanden en en zijn werk snel en degelijk doet. En dat terwijl het officieel nog niet eens uit de testfase is. Een kleine waarschuwing is op zijn plaats: niet alle UPnP-features worden al ondersteund, en het is daardoor mogelijk dat de software met sommige apparaten nog wat rariteiten vertoont. Met de Philips SLA5520 werkt het in elk geval vlekkeloos. U vindt de actuele compatibiliteitslijst op de website.

Fuppes SVN 549 Win32
Freeware (GNU General Public License)
Taal Engels/Duits
Medium 4,32 MB download
OS 32-bits Windows (NT/2000/XP); Linux; MacOS; Unix; BSD
Systeemeisen Niet opgegeven (minimaal)
Compatibiliteit Overzicht ondersteunde apparaten en formaten
Maker Ulrich Völkel
Oordeel 8/10

Pluspunten
Gratis
Snel
Minimale systeembelasting
Geen problemen met grote database
Minpunten
Uitgebreide configuratie lastig
Spartaanse interface
Niet voor Vista

blog comments powered by Disqus