Dit artikel bestaat uit 2 delen:
Deel 1: Introductie en eerste deel test (dit artikel)
Deel 2: Vervolg test en conclusie
Camcorders op basis van tapes, dvd's en zelfs harde schijven verliezen aan populariteit. Een nieuwe generatie videocamera's is op het toneel verschenen. Deze camera's nemen op in HD-video (720 of 1080p) en gebruiken flash-geheugen als voornaamste opslagmedium. Dat biedt fabrikanten tevens de vrijheid om hun producten in een compacte en compleet andere vorm te ontwerpen dan tot voor kort gebruikelijk was. Hippe videocamera's, die qua uiterlijk en omvang op een mobiele telefoon lijken, veroveren de markt.
En dat is ietwat vreemd misschien, want behalve 720p HD-video zijn ze technologisch niet heel vooruitstrevend: klein lcd-scherm, geen fotofunctionaliteit en zelfs geen optische zoom. Maar compact, simpel te bedienen en trendy zijn ze wel. En daarmee spreken ze een doelgroep aan die enkele jaren terug nog niet serieus met video bezig was.
Anno 2009 zijn het vooral de jongeren die met video bezig zijn, getuige de zes miljoen video's die maandelijks worden toegevoegd aan YouTube. Volgens onderzoeken zijn het vooral jongeren van 16 tot 24 jaar, waarvan 35 procent zich zelfs dagelijks met video bezig houdt. De oudere generatie stelt over het algemeen iets hogere eisen aan specificaties en wil het liefst een zo compleet mogelijk apparaat voor een goede prijs. We komen dan al snel uit op fotocamera's die ook ondersteuning voor HD-video bieden en de iets meer geavanceerde camcorders (met onder andere optische zoom).
In deze test zijn beide productensegmenten opgenomen. Het gaat om zowel pure fotocamera's met een beperkte videofunctionaliteit en vice versa, als producten waarbij beide onderdelen doorontwikkeld zijn. Het wachten is overigens op de eerste mobiele telefoons met HD-functionaliteit op de Nederlandse markt (zoals de Samsung Omnia HD).
Testverantwoording
Hoewel het merendeel van de testproducten fotocamera's betreft, stond de HD-videofunctionaliteit voorop in deze test. HD-video met goede beeldkwaliteit, prettige bediening en een goede prijs-prestatieverhouding waren de voornaamste aandachtspunten en wogen zwaar tijdens de beoordeling. Hierbij hebben we gekeken hoe prettig de bediening in de praktijk is, hoe eenvoudig het apparaat is aan te sluiten op een televisie of computer en welke beeldresultaten dit oplevert (bijvoorbeeld tijdens daglicht en donkere omstandigheden).
Ook zoomen is een factor van betekenis, want dat maakt het eenvoudig om een onderwerp op afstand vast te leggen. Slechts vijf van de elf fabrikanten biedt optische zoom tijdens het filmen (veel camerafabrikanten beperken de optische mogelijkheden tot fotograferen). Camera's zonder zoomlens hebben weer het voordeel dat de lens lichtsterker is, wat zich uit in goed beeld in slecht licht.
Uiteraard hebben we ook gelet op algemene beeldkwaliteit, snelheid en overige specificaties. Voor de testbeelden hebben we een testkaart, dagsituatie en een donkere ruimte bij kunstlicht als uitgangspunt genomen.
Creative Vado HD
De Creative Vado HD is ietwat saai, maar zeer overzichtelijk vormgegeven. Wel steekt de lens flink uit aan de achterzijde, wat afbreuk doet aan de rest van het ontwerp. In het midden van de navigatietoets pronkt de opnameknop. De Vado HD beschikt over 8 GB aan opslagcapaciteit, wat goed is voor ruim twee uur aan 720p videomateriaal. Om die reden heeft Creative geen SD-slot ingebouwd. Via een ingebouwde usb-stekker is hij op een pc aan te sluiten, waarna automatisch software van Creative opstart zonder dat u iets hoeft te installeren. Zoomen kunt u wel vergeten met de Creative: hij heeft geen zoomlens en kan slechts 2x digitaal inzoomen (met verlies van kwaliteit). Het digitaal zoomen verloopt overigens vloeiend. Voor de opname begint, krijgt u de resterende opnametijd te zien. De beeldkwaliteit van de Creative Vado is iets minder goed dan de andere camcorders, maar acceptabel. Het beeld oogt enigszins grof en in sommige lichtomstandigheden zijn paarse randen ('purple fringing') te zien. Wanneer u digitaal inzoomt, wordt effect versterkt, waardoor het beeld echt onaangenaam wordt. In donkere omstandigheden doet de Vado HD het overigens keurig.
Creative Vado HD
Prijs € 229
Info Creative
Video 720p video, 30 fps
Overig 8 GB intern geheugen
Oordeel 6/10
Pluspunten
8 GB opslagcapaciteit
Minpunten
Geen optische zoom
Geen beeldstabilisatie
Geen SDHC-slot
Beeldkwaliteit
Flip Mino HD
De vormgeving van de Flip Mino HD is zeer strak met een semi-transparante vlakke body met lichtgevende tiptoetsen. De knoppen zijn overzichtelijk geplaatst rondom de centrale rode opnameknop en lichten alleen op wanneer ze relevant zijn. Net zoals bij de Creative Vado HD is er een usb-kabel ingebouwd, die uitklapt na het indrukken van een toets. De software van de Mino HD moet wel eerst geïnstalleerd worden, waarna vervolgens een herstart noodzakelijk is. Het schermpje steekt met zijn 1,5 inch wat karig af vergeleken met de concurrentie. Dat had wel een slag groter gemogen. Maar de grootste teleurstelling vonden we in de - overigens zeer fraaie - verpakking. Flip voorziet niet in een HDMI-aansluiting en levert alleen analoge kabels mee, waaronder een Composietstekker (PAL-resolutie). Het is daardoor onmogelijk om films van de Mino HD in HD-resolutie op een HD-tv te bekijken, tenzij u een computer of mediaspeler op uw tv hebt aangesloten om de bestanden rechtstreeks af te spelen. De beeldkwaliteit van de Flip Mino HD is redelijk goed te noemen. Zowel overdag als onder donkere lichtomstandigheden produceert hij detailrijke en goed belichte beelden.
Flip Mino HD
Prijs € 259
Info Flip
Video 720p video, 30 fps
Overig 4 GB intern geheugen
Oordeel 7/10
Pluspunten
4 GB opslagcapaciteit
Eenvoudige bediening
Beeldkwaliteit
Minpunten
Geen optische zoom
Geen beeldstabilisatie
Geen HDMI
Kodak Zx1
De Kodak Zx1 is spatwaterdicht en dat is terug te zien aan de vlakke vormgeving. Achterop zitten negen tiptoetsen, die er - gecombineerd met rode lijntjes - op het eerste gezicht niet heel overzichtelijk uitzien. Ook de symbolen, zoals die voor afspelen, stoppen en de prullenbak, zijn bijzonder klein weergegeven. Zx1 laat zich wel vrij vlot inschakelen. Hij gebruikt SD-geheugen als opslagmedium (tot 32 GB) en heeft daarnaast 128 MB intern geheugen. De Kodak Zx1 ligt goed in de hand en laat zich ondanks het overdadige knoppenspel relatief eenvoudig bedienen. De 1,6 megapixel-sensor is niet geschikt om foto's te maken. De Zx1 heeft een vaste lens zonder optische zoom. Wel kunt u tijdens de opname 5x digitaal inzoomen, hoewel dit enigszins een nadelige invloed heeft op de beeldkwaliteit. Het inzoomen verloopt vrij schokkerig. Verder is het onhandig dat de Kodak op geen enkel moment de resterende opnametijd toont (niet tijdens het filmen en ook niet voor- of achteraf). De beeldkwaliteit is redelijk, zowel overdag als bij matige lichtomstandigheden. Wel wordt het beeld in het laatste geval helaas wel behoorlijk korrelig.
Kodak Zx1
Prijs € 199
Info Kodak
Video 720p video, 60 fps
Overig spatwaterdichte behuizing
Oordeel 6/10
Pluspunten
Eenvoudige bediening
SDHC-slot
Beeldkwaliteit
Minpunten
Geen optische zoom
Geen beeldstabilisatie
Toont resterende opnametijd niet
Canon Digital Ixus 100 IS
De Canon Ixus 100 IS is klein van stuk, maar biedt toch een flink arsenaal aan mogelijkheden, waaronder 720p HD-video. Via een schuifknopje aan de achterzijde kunt u eenvoudig wisselen van foto's naar video. Hij start bijzonder snel op, waardoor u al na een halve seconde kunt beginnen met filmen of fotograferen. Hoewel de Canon over een 3x optische zoomlens beschikt, is deze niet te gebruiken tijdens het filmen. Er kan dan alleen digitaal worden gezoomd (4x). Het is wel mogelijk om vooraf in- of uit te zoomen. Optische beeldstabilisatie is wel een voordeel en zorgt merkbaar voor een rustiger beeld. De beeldkwaliteit van de Canon is goed, ook in het donker. De camera toont van tevoren de resterende opnametijd. Hij heeft ook een optische zoeker, maar voor videodoeleinden is dat niet echt interessant.
Canon Digital Ixus 100 IS
Prijs € 299
Info Canon
Video 720p video, 30 fps
Overig 12,1 megapixels, 3x optische zoom, stabilisatie
Oordeel 7/10
Pluspunten
Snelle opstarttijd
Beeldkwaliteit
Minpunten
Alleen digitale zoom tijdens video
Pentax Optio P70
De Optio P70 van Pentax werkt net zoals de Kodak met een knop om de videomodus te selecteren, zij het dat de Pentax de laatst gebruikte stand onthoudt. De P70 biedt met 4x optische zoom meer dan de gemiddelde camera, maar helaas werkt dit niet tijdens het maken van filmbeelden. Het is ook jammer dat het aantal beelden beperkt is tot 15 per seconde. Dat maakt het beeld ietwat schokkerig, vooral bij een snel bewegend onderwerp. Voor puristen is dit storend, maar voor algemeen gebruik is het wel acceptabel. In de vga-resolutie haalt de camera's overigens wel 30 fps. De beeldkwaliteit van zowel foto's als video's is redelijk goed, maar onder slechte lichtomstandigheden wordt het beeld bijzonder grof en korrelig.
Pentax Optio P70
Prijs € 209
Info Pentax
Video 720p video, 15 fps
Overig 12 megapixels, 4x optische zoom
Oordeel 6/10
Pluspunten
4x optische zoom
Groothoekstand (27,5 mm)
Minpunten
Geen optische zoom tijdens video
Slechts 15 fps bij HD-video
Ruis bij weinig licht