Op zich waren het berekeningen voor een goed doel (Folding@Home), toch vind ik dat de energieverspilling van een week lang speciaal twee computers dag en nacht laten aanstaan op geen enkele manier is goed te praten.
De laatste maanden denk ik steeds meer na over het milieu, de klimaatsveranderingen en mijn persoonlijke rol daarin. Mijn hele huis is voorzien van spaarlampen, ik heb geen apparaten in stand-by en er steken geen ongebruikte adapters in het stopcontact. Voor zover ik nog onzuinige apparaten heb (inclusief stroomslurpende computers), probeer ik die te vervangen door energiezuinige alternatieven. Ik gebruik natuurstroom en overweeg zelfs de aanschaf van een klein, draagbaar zonnepaneeltje waarmee ik luxeproducten zoals mijn mp3-speler en gsm kan opladen.


Misschien schiet ik een beetje door, maar ik word zo giftig als ik aan het einde van de werkdag na een rondje op de redactie zes of meer monitoren in stand-by zie staan, in plaats van helemaal uitgeschakeld. Ons bedrijf verbruikt alleen grijze stroom en iedere energieverspilling kost dus schaarse, fossiele brandstof.
We zijn allemaal schuldig aan de stijgende stroomconsumptie en groeiende berg elektronisch afval, met onze pc’s, telefoons, pda’s, TomToms en iPods. Gisteren stonden mijn collega’s te kwijlen over een 46 inch ‘full-HD’ breedbeeldtelevisie die voor een test was binnengekomen. Die tv bleek 260 Watt te verstoken. Schandalig! En dan de nieuwe grafische kaarten die zo’n 200 Watt per stuk slobberen, waarvan sommige gamers er dan twee gekoppeld gebruiken. Een voeding van 1000 Watt is dan ‘broodnodig’. Wanneer ik hier wat van zeg, grappen mijn collega’s dat ik zo’n milieuridder ben.
In eigen kring word ik dus nauwelijks serieus genomen. Veel bedrijven daarentegen hebben ineens de mond vol van het milieu: Rabobank heeft de klimaatkaart, BCC het Groene Stekker-logo, Canon zijn ‘EQCD’-bedrijfsbeleid (ecologie, kwaliteit, kosten en prestaties). En Apple heeft Steve Jobs, die verklaarde dat zijn bedrijf ‘groener’ was dan hij had gedacht. Apple kwam met die verklaring na flinke druk van milieuorganisaties, zoals de campagne op www.greenmyapple.org/nl. Met milieuminister Cramer die de gloeilamp wil gaan verbieden, lijkt zelfs de politiek wakker te worden.
Als moderne Don Quichotte, idealistisch en dwaas, ben ik van plan te vechten tegen energiezuipende, vervuilende apparaten én tegen de bedrijven die ze op de markt brengen. Op de redactie heb ik voorgesteld om een nieuw ‘groen’ keurmerk toe te kennen aan producten die aantoonbaar schoon en zuinig zijn. Het moet toch mogelijk zijn om op een verantwoorde manier van onze computers en hightech-speeltjes te blijven genieten?
In het kader van “red de wereld, begin bij jezelf”, hoe staat het eigenlijk met het energieverbruik van uw computer(s)?