Stap 1 Selecteren
Een belangrijke stap bij het herstellen van een beschadigde foto, is bepalen welke delen u wel en niet wilt behouden. In het geval van de foto die we hier gebruiken, zouden we bijvoorbeeld heel veel moeite kunnen doen om de buitenste rand de restaureren. Een tijdrovende klus, terwijl we ook kunnen besluiten dat dit deel misschien niet het meest boeiende onderdeel van het totaalplaatje is. We gaan daarom selecteren wat we wel graag willen behouden en bewerken. Kies hiervoor het selectiegereedschap uit het menu links en selecteer het gedeelte van de foto dat u wilt behouden. Klik nu op menu Afbeelding / Uitsnijden. Photoshop ‘snijdt’ nu automatisch de gedeelten die u niet hebt geselecteerd van de foto af, zodat u alleen het geselecteerde gedeelte overhoudt.
Met behulp van een selectie snijdt u de foto nauwkeurig bij.
Stap 2 Klonen
Het gedeelte van de foto dat overblijft is alsnog behoorlijk beschadigd. Wanneer u nog nooit foto’s hebt gerestaureerd, zou u misschien zelfs het idee kunnen hebben dat dit een hels karwei wordt. Gelukkig valt het allemaal wel mee, dankzij de kloonstempel. U vindt deze stempel in het menu links. Wanneer u met deze stempel de linker Alt-toets ingedrukt houdt en klikt op een bepaald gebied in de afbeelding (bijvoorbeeld een onbeschadigd stuk achtergrond) dan neemt Photoshop dit punt als startgebied voor het klonen. Door de Alt-toets los te laten en ergens anders te klikken (bijvoorbeeld op een beschadigd stuk achtergrond), kloont Photoshop het gedeelte dat u met de Alt-toets selecteerde, over het gebied waar u nu klikt. Dit is het best te vergelijken met een huidtransplantatie, waarbij een stuk gave huid ergens vandaan wordt gehaald en over een beschadigd stuk huid wordt geplakt. Voor klonen geldt, hoe meer geduld hoe beter. Door de grootte van de stempel aan te passen (bovenin, na het selecteren van de stempel) kunt u in één klap een groot gedeelte herstellen. Voor de kwaliteit is het doorgaans beter om het in kleine stappen te doen en tussentijd steeds naar het resultaat te kijken.
De kloonstempel repareert op magische wijze beschadigde gebieden.
Stap 3 Contrast aanpassen
Tot slot het contrast. Als we echt heel veel tijd en energie in deze foto zouden steken, zou het mogelijk zijn om er kleuren aan toe te kennen. Dat vereist echter een behoorlijk stuk vakmanschap. Vooralsnog houden we het bij het herstellen van de contrasten. De meeste efficiënte manier om dit aan te passen is verbazend genoeg niet via de optie Helderheid/Contrast, maar via Curven. U vindt deze optie onder Afbeelding / Aanpassen. Door een beetje te spelen met de curven en er een golvende lijn in te maken, kunt u de afbeelding beïnvloeden. Terwijl u aan de lijn trekt, ziet u het effect meteen, zoals in dit geval het verhogen van het contrast, waardoor er veel meer details zichtbaar worden dan daarvoor. De foto is nog mijlenver verwijderd van een professionele restauratie, maar in een paar stappen hebt u de foto een stuk helderder gemaakt, terwijl de ernstige beschadigingen zijn verdwenen.
Met behulp van curven kunt u meer contrast in de foto brengen.
Werkt op: alle versies van Photoshop
Photoshop uitproberen?
Adobe Photoshop CS3
Proefversie 30 dagen na installatie, eerst registreren
Taal Engels
OS Windows XP SP2/Vista
Systeemeisen Pentium 4-klasse processor, 512 MB RAM, 1 GB harde-schijfruimte
Maker Adobe