Resulteerden vakanties en feesten vroeger altijd in een stapel foto’s die bij een volgende gelegenheid gretig van hand tot hand ging, digitale foto’s slijten hun dagen als doodse bitjes op een harde schijf. AutoCollage is een product van Microsoft Research, dat helpt ook digitale foto’s op een leuke manier te gebruiken. Het maakt een collage van alle bestanden in een map - een selectie binnen de map maken is niet mogelijk - en past daarbij enkele geavanceerde technieken toe. Zo bepaalt het programma zelf welke foto’s het belangrijkst zijn en het zorgt er voor dat alle foto’s evenveel ruimte krijgen binnen de collage.
AutoCollage bepaalt zelf de indeling van de collage.
Onderzoek
AutoCollage biedt verschillende uitdagingen aan de onderzoekers die het programma hebben ontwikkeld. De belangrijkste daarvan zijn, volgens Carsten Rother van Microsoft Research, het bepalen welke foto’s uit een verzameling representatief zijn voor de hele verzameling, ze te combineren tot een collage waarin alle foto’s tot hun recht komen, en de collage vervolgens zo te vormen dat de foto’s zonder zichtbare overgang in elkaar overvloeien.
AutoCollage probeert de foto’s zo vloeiend mogelijk in elkaar te laten overgaan.
De mogelijkheden om het resultaat te beïnvloeden is in AutoCollage zeer beperkt. Een schuifje bepaalt het aantal foto’s dat in de collage moet worden opgenomen en u kunt zelf het papierformaat kiezen. Verder werkt het programma zonder input van de gebruiker. Dit is lastig wanneer het programma een foto selecteert die u minder mooi vindt of die u om een andere reden niet in de collage op wilt nemen. U kunt dit alleen voorkomen door die foto echt uit de geselecteerde map te halen. Een andere beperking is dat een collage alleen als jpg-bestand kan worden geëxporteerd en niet als tussentijds werkbestand kan worden bewaard.
Het aantal gebruikersopties in AutoCollage is werkelijk zeer minimaal.
Niet gratis
Anders dan verwacht is AutoCollage niet gratis. Voor een programma met slechts één functie is het zelfs duur. De gratis proefversie laat onder iedere collage een watermerk achter, maar hij is zeer geschikt om een goede indruk van het programma te krijgen. Bovendien kunt u het watermerk verwijderen, door de collage aan de rand bij te snijden. Het is prettig dat de licentie van AutoCollage de installatie van het programma op maximaal vijf computers toestaat.
AutoCollage levert vaak fraaie resultaten op.
Conclusie
AutoCollage 2008 laat zien dat wetenschap, mits goed toegepast, heel leuke resultaten kan opleveren. Wat Microsoft doet met AutoCollage is verbluffend, zelfs al is niet iedere collage even mooi. Het is jammer dat het programma zo duur is. Als extraatje voor Vista Ultimate zou het zeker niet misstaan in de Fotogalerie van Vista.
Microsoft AutoCollage 2008
Prijs € 23,58
Taal Engels
Proefversie 30 dagen
Medium 6 MB download
OS Windows XP SP3/Vista
Systeemeisen Pentium II 1 GHz, 512 MB RAM, 100 MB harde-schijfruimte
Maker Microsoft
Oordeel 7/10
Pluspunten
Werkt snel
Veel geautomatiseerd
Vaak een aansprekend resultaat
Opslaan voor e-mail en desktop
Minpunten
Beperkte functionaliteit
Output beperkt tot print en desktop
Geen mogelijkheid projecten op te slaan
Niet gratis